לפרטים נוספים: 1-700-50-9992

כנסיית האדון בכה בהר הזיתים.


בלוקס יט מא-מד נאמר: "וירא את העיר ויבך עליה לאמור... כי ימים באים עליך ושפכו אויביך סוללה סביביך והקיפוך... ולא ישאירו בך אבן על אבן".

 

את הכנסייה בנה ברלוצי ב1955, חלק מהמשחק בכנסייה הוא המבט מהחלונות, הכנסייה היא אינטראקטיבית עם הנוף, כשמה שנשקף מהחלון זה כיפת הסלע. כמו כן יש על הרצפה פסיפס של תרנגולת האוספת את אפרוחיה, וזה לפי לוקס: "ירושלים, ירושלים ההורגת את הנביאים והסוקלת את הנשלחים אליה. כמה פעמים חפצתי לקבץ את בניך כאשר תקבץ התרנגולת את אפרוחיה תחת כנפיה ואתם לא אביתם (לוקס יג, לד).

הכנסייה נראית כמו דמעה מבחוץ, את הדמעה מדגישים 4 כדים לאיסוף דמעות ב4 פינות הבניין. בפנים הדמעה הופכת לכיפה מוזהבת ומתחתיה 4 תמונות. תמונת ההרס של ירושלים במזרח, ישו בא על חמור במערב, 3 נשים מתבוננות בישו בדרום, 3 גברים מתבוננים בישו בצפון. בתקרה קיימים התקווה והאופטימיות שבאים עם בואו של ישו לעיר ממזרח. ואכן, החלון והמזבח פונים מערבה, אל הר הבית: החלון שלא כרגיל אצל כנסיות הוא בגובה אדם ונשקף ממנו נוף, עליו יש צלב המחבר את כיפת הסלע וכנסיית הקבר. בסוגר מבחינים בגביע בתוך עיגול המסמל את המיסה.

 

 

 

 

 

ברלוצי ודומינוס פלוויוס.

 

אנטוניו ברלוצי (1884-1960) אדריכל איטלקי שעבד בין השנים 1919-1958 בשרות הכנסיה ובנה, שיפץ ותכנן כ – 16 אתרים ברחבי א"י. המוטיב העיקרי בעבודתו היה שילוב רעיון של אירוע או מאורע מהברית החדשה,  במבנה ובארכיטקטורה שלו. כנסיה זו האחרונה שבנה בא"י בין השנים 1954-5 .

ברלוצי עזב  את הארץ במפח נפש על כך שלא עבודתו נבחרה לבניית כנסיית הבשורה.

בין עבודותיו הנוספות: כנסיית ההשתנות בתבור, כנסייתה ההלקאה בירושלים, טרה סנטה בירושלים, שיפוץ הגולגותא בירושלים, הר האושר, כנסיית הביקור בעין כרם, סנט לזרוס בביתניה, ועוד... בהר הזיתים יש את יצירתו הראשונה – כנסיית כל העמים, והאחרונה בארץ – דומינוס פלויט.

 

 

 

 

קראו מאמרים על ירושלים הנוצרית - לחצו לקישור

כנסיית הקבר

וויא דולורוזה

כנסייה המשיח והנוכחות האנגלית בירושלים

כנסייה סקוטית והנצרות הסקוטית

קבר מרים - כולל סרט

הכנסייה והנצרות הסורית בירושלים

כנסייה ארמנית בירושלים

כנסייה ונצרות מרונית

כנסייה ונצרות קופטי

 

מאמרים על כנסיות בירושלים - לחצו לקישור

מנזר מר אליאס

אבינו שבשמים

דורמיציון

סנטה אנה

אלכסנדר נייבסקי

דומינוס פלוויוס

 

 
הרשמו לרשימת התפוצה שלנו
Web Analytics