לפרטים נוספים: 1-700-50-9992

הכשרת עובדים לפני המהפכה התעשייתית.

בעבר הכשרת העובדים הייתה קשורה למוסד השוליה. כל עובד היה עובר תקופת חניכה עם עובד מיומן ממנו, לפעמים זה היה אביו או בן משפחתו, וזאת הייתה הכשרתו. וכך, למשל, ישו עבד כנגר ביחד עם אביו בנצרת ולמד ממנו את סודות העבודה. השוליה היה מקבל הכשרת עובדים טכנית, אך לא רק זה. אלא גם את אותו דבר נסתר הקשור לאיכויות של המקצוע. תהליך הכשרת העובדים דרך החניכה היה המביא ליצירת אומנים בתחומם, אנשים שאכפת להם ממה שהם עושים, בין אם זה אומני חרושת, עץ או זכוכית. היום חוזרים קצת לדרך הכשרת עובדים של שוליה על ידי התפשטות מוסד החונכות. בין אם זה למנהלים או לעובדים.

הכשרת עובדים בעבר הייתה קשורה בלימוד תפישות דתיות ופילוסופיות. רופא באימפריה העותמאנית, למשל, היה חייב לעבור חניכה באחד ממסדרי הדרווישים הצופים (מיסטיקה מוסלמית), אולי בכדי שיהיה לו מימד של חיים ומוות ומה קורה לאחר המוות, בזמן שהוא מרפא. שופט באימפריה הממלוכית היה חייב לעבור חניכה דתית, אולי בכדי שישפוט בצדק וייתן חשבון רק לפני האלוהים. אדריכל באימפריה הרומית היה חייב ללמוד פילוסופיה בכדי שיבוא לעבודתו מתוך שיוויון נפש סטואי ולא יגרר לחמדנות ולשחיתות. כיום יש נטייה לכרוך הכשרה טכנית עם נושאים כמו מימוש עצמי. בעקרונות הניהול של דמינג, למשל הכשרת העובדים באה לאחר לימוד הפילוסופיה הכללית של האיכות.

הכשרת עובדים בעבר הייתה תהליך שלקח הרבה זמן, שהיה בשפע, מכיוון שהעבודה הייתה לכל החיים. לא היה צורך בהכשרה מהירה לתקופת עבודה קצרה. העובדים היו מאורגנים בגילדות מקצועיות, והם אלו שדאגו להכשרה של חבריהם. במקרים מסויימים המדינה בנתה בתי ספר מיוחדים שדאגו להכשרה במקצועות כמו אדריכלות - רומאים. התהליך יכל לקחת הרבה שנים: מספר שנים של למידה ולאחריהם מספר שנים של היות שוליה ומספר שנים של היות אומן צעיר, ורק אחר כך קבלה כאומן בוגר. הכשרה כגון זו הביאה להתמחות ולאיכות שקשה למצוא כמותם בימינו.

 

מאמרים בנושאי ניהול בראי היסטורי - לחצו לקישור

אבירי עבודה

ערכים ארגוניים

משמעת ארגונית

פיתוח מנהלים

פיתוח צוות

מנהיגות

מהפכת הניהול

איכות

עקרונות דמינג

משאבי אנוש

הנעת עובדים

הכשרת עובדים

התאמה לעבודה

מצוינות


 

 
הרשמו לרשימת התפוצה שלנו
Web Analytics