לפרטים נוספים: 1-700-50-9992

לטיול בטבריה - לחצו כאן

 

טבריה

ביקור בטבריה יכול להתחיל בחמי טבריה, מקום שם מתרחש הפלא של מים חמים הפורצים מן האדמה ומסמלים את ערבוב היסודות ומעשה היצירה הראשוני (אש, מים ואדמה). ממול חמי טבריה יש שרידי בית כנסת עתיק ובו גלגל מזלות אסטרולוגי, מהמעניינים והיפים בארץ, ולא רחוק משם קבר רבי מאיר בעל הנס. כל סיפורה של העיר טבריה נפרס במקום הזה, שנראה עדיין בבתוליותו, כמו שנראתה העיר טבריה לפני שנבנתה לתלפיות.

המשך הסיור יקח אותנו אל תוככי העיר, אל הכנסיה הסקוטית, כנסיית פיטר, אל הנמל והשוק, אל החומות של דהאר אל עומאר, ועוד... משם תיקח אותנו הדרך למעלה, דרך קברו של הרמבם, אל שרידי הבזיליקה של ברניקי, לתצפית מדהימה על כל העמק והעיר מהר ברניקי – טבריה עילית.

סיפורה של טבריה הוא הסיפור של הרומאים ששלטו בארץ, מצד אחד אנשים כמו פטרוניוס – האביר הראשון, ומהצד השני אנשים כמו ניירון - הקיסר בתקופתו של פטרוניוס. העיר טבריה קרויה על שם הקיסר הרומאי טיבריוס, והייתה מרכז של תרבות רומאית, עיר בירתו של הורדוס אנטיפטרוס, אלא שעם השנים נהפכה לעיר יהודית לאחר שטוהרה על ידי רבי שמעון בר יוחאי, מרכז ללימוד, ואף סוג של תלמוד – תלמוד טבריאני נקרא על שמה.

בתקופות הצלבניות והמוסלמיות מילאה טבריה תפקיד מקומי חשוב, אך בעיקר המשיכה להיות עיר של תלמידי חכמים יהודים, מרכז יהודי שבא לידי פריחה מחודשת במאה ה17.

מעניין לציין שלפי הקבלה טבריה היא אחת מארבע ערי הקודש בארץ ישראל שהם: טבריה, צפת, ירושליים וחברון, ושכל אחת מערי הקודש הללו מיוחסת לאחד מארבע היסודות: חברון לאדמה. ירושליים לאש. צפת לאויר, וטבריה... איך לא? למים

 

גלגל המזלות בחמי טבריה.

גלגל מזלות מרשים ביותר ומיוחד במינו הוא גלגל המזלות בבית הכנסת העתיק בחמי טבריה, במרכזו תמונה של הליוס – אל השמש כששבע קרניים יוצאות מראשו, והוא נמצא בתוך גלגל של 12 מזלות. הפסיפס הזה מדגים בפנינו ומקרב אותנו אל דרך עבודתה של המפה האסטרולוגית.

כשעושים מפה אסטרולוגית, מציינים את מיקום 7 כוכבי הלכת על רקע 12 המזלות ו12 הבתים. השינוי באופן מיקום כוכבי הלכת ביחס למזלות, שנובע מזמן הלידה המדויק ומקום הלידה המדויק של האדם, הוא שנותן את המפה האישית השונה של כל אחד ואחד. אין זה מספיק לדעת שאדם נולד במזל מאזניים, ואף לא את השעה המדוייקת (שהיא זו הקובעת את מיקום הבתים), אלא מה שקובע הוא המיקום של כוכבי הלכת השונים ברחבי השמיים על רקע 12 המזלות הקבועים. באיזה מזל, למשל, נמצא הירח שמשפיע על הרגש, באיזה מזל נמצא מרקורי שמשפיע על תקשורת, וכו'... כל זה קשור למקום הלידה ושעת הלידה.7 הקרניים היוצאות מראשו של האל הליוס  מייצגות את 7 כוכבי הלכת הנעים על רקע 12 המזלות המקיפים אותו.

בפסיפס בטבריה, כמו בפסיפס בבית אלפא, ניתן למצוא את 4 הנשים, המסמלות את 4 עונות השנה, בפינות הריבוע של הפסיפס, וכן ציורים של ארון הקודש, המנורה בת 7 הקנים, שופר, ועוד…

 

מאמרים על מקומות בגליל - לחצו לקישור

בקעת ארבל

הר האושר

טבחה וכפר נחום

טבריה

חצור וקדש

הר מיירון

גוש חלב

פקיעין

צפת

עכו

ציפורי

בית שערים

נצרת

תבור

מקומות בגולן

מקומות בצפון ובמרכז נוספים

 

 

 
הרשמו לרשימת התפוצה שלנו
Web Analytics