לפרטים נוספים: 1-700-50-9992

שלוש מלכות בירושלים וקיסרית אחת

 

עתליה – המלכה הרעה

היא הייתה האישה היחידה למלוך על ממלכת יהודה בימי בית ראשון, משימה קצת קשה אם נביא בחשבון שלשלמה היו אלף נשים. עתליה הייתה אשתו של יורם שנרצח על ידי יהוא, ובתם של איזבל ואחאב. כנקמה על הרצח היא הרגה את כל צאצאי בית דוד ורק אחד ניצל – יואש. לימים הכהן הגדול יהודע מארגן נגדה מרד ומעלה את יואש לשלטון. עתליה נחשבת על ידי חז"ל לדמות רעה שתמכה בפולחן הבעל על ידי בניית בית הבעל בירושלים. בעבר זיהו מקום זה עם ארמון ישראלי שהתגלה ברמת רחל, כיום הזיהוי לא מקובל. עתליה מלכה במשך שש שנים, ובסופם הוצאה להורד.

 

 

 שלומציון – המלכה הטובה

זאת האישה שמאחורי ממלכת החשמונאים, היא הייתה אשתו של אריסטובלוס הראשון, וגם של אלכסנדר ינאי, שלטה בעצמה במשך שש שנים, אמם של יוחנן הורקנוס ואריסטובולוס, שהסתכסכו ביניהם לאחר מותה ועוד בחייה. מתה בשנת 67 לפני הספירה
שלומציון הייתה קרובה לפרושים, נחשבת למלכה טובה בדברי חז"ל שהביאה תקופה של שלום ושגשוג לארץ. הם מקשרים אותה לשמעון בן שטח, מהזוגות (השלישי) וטוענים שהייתה אחותו. עתליה ידעה להקשיב למתנגדים ולהפיס את דעתם, כך עשתה עם הפרושים, כך עשתה עם בנה אריסטובולוס והאצולה הצבאית של אלכסנדר ינאי שנרדפה על ידי הפרושים ובקשה את הגנתה, כך עשתה עם טיגרטס מלך ארמניה שצר על עכו והסכים למנחות רצון טוב שלה. עם מותה מסתיימת עצמאות יהודה בכיבוש רומאי של פומפיוס.

 

אודוקיה הקיסרית הביזנטית

היא לא הייתה מלכה של ירושלים, אבל אחת הדמויות החשובות בה במאה ה5 לספירה, במעמד אפילו גבוה יותר ממלכה, מכיוון שהייתה אשתו של הקיסר הביזנטי תיאודוסיוס השני. היא קיבלה חינוך קלאסי בבית אביה שהיה סופיסט, ואהדה את הפאגאנים והיהודים, דוגלת בנצרות מתונה, בניגוד לאחות הקיסר – פלוכריה, שדגלה בנצרות קנאית ואלימה. שתי הנשים הגיעו לכדי התנגשות ביניהם שהביאה בסופו של דבר לגירושה של אודוקיה מקונסטנטינופול לירושלים ולניצחון הקנאים, דבר שהביא לסגירת האקדמיה שהקים אפלטון באתונה.

אודוקיה חייתה בירושלים והייתה לה השפעה רבה על חיי העיר. היא תמכה במונופיזיטים, יצאה נגד רדיפת יהודים, בנתה מחדש את חומות העיר, בנתה את מתחם סנט אטיין מצפון לחומה, ויש אומרים שהיא מצאה את ארון הברית בחללים תת קרקעיים מתחת להר הבית והחביאה אותו במערות מתחת לסנט אטיין. נפטרה בירושלים בשנת 460 לספירה

 

 

מליסינדה

מלכה של ירושלים במאה ה12, זמן מסעי הצלב - ראו מאמר נפרד

 

מאמרים על ירושלים - לחצו לקישור

מקומות בירושלים

סודות ירושלים

היסטוריה ירושלים

כנסיות ירושלים

ירושלים היהודית

ירושלים המוסלמית

ירושלים הנוצרית

הר הזיתים

הר ציון

הרובע הארמני

ספר באבן

 
הרשמו לרשימת התפוצה שלנו
Web Analytics