לפרטים נוספים: 1-700-50-9992

מלכת ירושלים במאה ה12 - מליסינדה

היא הייתה בתו של בלדווין השני ונסיכה ארמנית, אשתו של פולק מאנג'ו, אמם של בלדווין השלישי ואמרליך שעתידים להיות מלכי ירושלים, האישה שמאחורי שיא ממלכת הצלבנים, ולמעשה בתור עוצרת יחידה לבנה בלדווין השלישי היא זו ששלטה שנים רבות, החל משנת 1135 שבה תומכיה בחצר המלוכה ביצעו מעין הפיכת חצר כנגד בעלה פולק מאנג'ו ועד לשנת 1161 שבה נפטרה.

מליסינדה בנתה שלושה בניינים נפלאים בירושלים: קבר מרים, סנטה אנה – מקום הולדת מרים, וכנסיית סנט ג'יימס ברובע הארמני, אבל שיא מפעליה היה הבנייה המחודשת של האולמות המרכזיים בכנסיית הקבר בעזרת בנה אמרליך. בנוסף לתמיכתה באדריכלות היא קדמה אמנות, ציור, ספרות, שירה ופיסול, הסגנון הצלבני המשלב בין מזרח ומערב התפתח בתמיכתה, וספרים כגון "ספר התהילים של מליסינדה" הם עדות לכך.

מבחינה תרבותית ואנושית משמעותית מאד פגישתה עם אליאנור מאקטווינה, האישה החשובה של אירופה, ובעלה המלך הצרפתי לואי השביעי בזמן מסע הצלב השני. אליאנור שאחראית לפיתוח אידיאל האהבה האבירי ושירת הטרובדורים, בילתה חודשים רבים בחברתה של מליסינדה, שתי הנשים מצאו שפה משותפת. אליאנור ומליסינדה התנגדו להתקפת דמשק – שהייתה בעלת ברית של הצלבנים. אלא שמצאו עצמם בעמדת מיעוט אל מול הגברים, למיותר לציין שההתקפה נכשלה והביאה לתוצאות קטסטרופליות מבחינת הצלבנים.

היא עצמה קבורה בקבר מרים שבעמק יהושפט, דבר המראה על הקשר העמוק שלה עם מרים וההזדהות אתה, וכן על קשריה עם המסדר הטמפלרי והרפורמות של קלוני, שהיו בעלי המקום בתקופת מסעי הצלב.

 

אליאנור מאקטווינה

האישה שמאחורי מסעי הצלב, היא הייתה אשתו של לואי השביעי ואמו של ריצרד לב הארי. בחצר שלה בדרום צרפת התפתחה האהבה החצרונית, אידיאל האבירות ואגדות הגביע הקדוש. מחצר זו יצאה האדריכלות הגותית, השירה והספרות, היה הייתה נכדתו של הטרובדור הראשון דה גיום. מי שהמשיכה אותה בדרכה הייתה בתה – מרי דה שמפיין.

אליאנור יצאה עם בעלה למסע הצלב השני ב1149. היא התעכבה באנטיוכיה בשיחות נפש עם אנשים שם, וכשהגיעה לירושלים כבר הייתה בסכסוך מר ונמהר עם בעלה. כשחזרו לאירופה ב1951 הפליגו בספינות נפרדות ופנו דבר ראשון לאפיפיור בכדי לקבל את אישורו לגירושים.

לפי סברתי במזרח היא נחשפה לשירת האהבה של הסופים והמיסטיקה שלהם. לאחר חזרתה לצרפת והשגת אישור הגירושין, היא נישאה להנרי השני מלך אנגליה, וגם אותו עזבה, ב1170 הקימה את חצרה באקווטינה בדרום צרפת ובית משפט לאהבה, מקדמת את השירה הטרובדורית, האהבה החצרונית, האמנות והתרבות (גם את האדריכלות הגותית). בניה הצטרפו אליה, היא ניסתה לסלק את בעלה מהשלטון בבריטניה והסתבכה במאסר ממושך, כשהוא מעביר אותה ממקום למקום במשך 15 שנה, עד שבנה ריצרד לב הארי שחרר אותה

ריצרד לב הארי, גיבור מסע הצלב היה מושפע ממנה מאד.

 

להלן מספר מאמרים בנושאי אבירות - לחצו לקישור

הגביע הקדוש

מבוא לאבירות

אבירות ואבירים

טבטונים והוספיטלרים

כוכב הירדן

מונפורט ויחיעם

טמפלרים

אבירים וצלבנים

מלכת ירושלים

בונים חופשיים

פרסיבל

נשים ואבירים

 

 

 
הרשמו לרשימת התפוצה שלנו
Web Analytics