לפרטים נוספים: 1-700-50-9992

מנהלים כמנהיגיםמנהיגות בהיסטוריה .

תפקיד המנהל הקלאסי הוא: תכנון, תיאום, ארגון ובקרה. בשנים האחרונות החלו להוסיף לתפקיד זה תפקיד חמישי, שמאד קשה להגדיר אותו והוא: מנהיגות.

עידן השינוי והתקשורת שאנו באמצעו מחזק את הטענה בדבר הצורך שמנהל, במידה זו או אחרת, יהיו בו גם מתכונות המנהיגות. המנהל הממוצע כיום חשוף יותר לעובדים, וגם אם הוא לא חשוף יש מצד העובדים ציפייה, ולו גם תת מודעת, שהוא יתקשר אתם. העובדים מצפים להיות מולהבים על ידי המנהל, מכוונים, או במילים אחרות: העובדים מצפים למנהיגות של  המנהל לקראת השינויים הצפויים בארגון וכקברניט של ספינה במים הסוערים של הכלכלה וים המידע.

ההיסטוריה מלאה בדוגמאות של מנהיגים דגולים וגדולים, אך מעט יודעים אנו על תכונות הניהול שלהם. למעשה כל מנהיג גדול בהיסטוריה היה גם בעל כושר ניהול לא מבוטל. אחרת המנהיגות שלו לא הייתה מצליחה. מנהיגות היא תכונה שמעבר לניהול. היא תכונה המשותפת למנהלים טובים, אך גם למפקדים בצבא ופוליטיקאים. למעשה כל קבוצה אנושית באשר היא מתמודדת עם נושא המנהיגות.

יכול להיות מנהל טוב שאין בו תכונות מנהיגות. הניהול עונה על השאלה של "איך?" ואילו מנהיגות נותנת את ה"לשם מה?". מנהיגות מוגדרת כיכולת להניע אנשים ללא כפייה למען מטרות. ובסופו של דבר גם המנהיגות וגם הניהול צריכים להיות מסונכרנים כחלק מיחידה אחת. הלמה? צריך להתאים גם לאיך? וגם ל"מה?".

העולם של ימינו הוא עולם של מנהלי ארגונים, השולטים על כל אספקט מחיינו. השאלה הנשאלת תמיד היא לאן כל זה מוביל? לאן החברה האנושית הולכת? למה תשמש ההתקדמות הכלכלית? כיצד תתמודד החברה שלנו עם האתגרים שלפניהם ניצב העולם? בתחילת המאה ה-21 יש מקום לקשר מחודש בין עולם הניהול ומנהיגות, יש מקום לכך שהמנהלים של החברות הגדולות והארגונים של ימינו יפגינו מנהיגות וייקחו אותנו ואותם לעבר עתיד טוב יותר למין האנושי כולו.

 

בהיסטוריה ניתן לראות דוגמאות של מנהלים טובים.

מאמרים על אישים היסטוריים ותכונות המנהיגות שלהם - לחצו לקישור:

טיטוס הרשע

אוגוסטוס קיסר

אספסיאנוס

 

מאמרים בנושאי ניהול בראי היסטורי - לחצו לקישור

אבירי עבודה

ערכים ארגוניים

משמעת ארגונית

פיתוח מנהלים

פיתוח צוות

מנהיגות

מהפכת הניהול

איכות

עקרונות דמינג

משאבי אנוש

הנעת עובדים

הכשרת עובדים

התאמה לעבודה

מצוינות

 
הרשמו לרשימת התפוצה שלנו
Web Analytics