לפרטים נוספים: 1-700-50-9992

מנזר מר אליאס בדרך לבית לחם.

מנזר מר אליאס הוא מנזר יווני אורתודוקסי מהתקופה הצלבנית, שנבנה כנראה בתקופת ממלכת ירושלים השנייה באישור האיובים ששלטו בארץ. המנזר נבנה על יסודות קדומים יותר ושופץ בסוף המאה ה19. יש מעט מבנים כאלו בארץ. היוונים אורתודוכסים בתקופה הצלבנית לא שבעו עדנה ונשענו על האוכלוסייה המקומית שגרה אולי בבית לחם, שהרי כל אוכלוסיית ירושלים היוונית אורתודוכסית הושמדה עם הכיבוש. הפטריארך היווני אורתודוכסי גורש וגר באיסטנבול, וכך אך סמלי הוא שהמנזר הוקדש לאליהו הנביא הבורח על נפשו מפני איזבל, נטוש, אבוד וחסר כל. פעם היה סלע במקום שבו ראו את דמותו של אליהו שוכב.

דמותו של אליהו תופשת ממדים מיתיים בקרב האוכלוסייה הנוצרית המקומית הארץ ישראלית, בדומה לדמותו של חידר אצל המוסלמים, יוחנן המטביל וסנט גורג אצל הנוצרים, ואליהו אצל היהודים. אליהו הוא פרוטו טייפ לדמות הנזיר, אב טיפוס של אבות המדבר הקדומים, הוא נלחם באיתני הטבע ויכול להם, מקומם המנזר בגבול שבין הארץ הנושבת לארץ המדבר, בדיוק באותו מקום שבו נמצא אליהו. ליד המנזר נמצא ספסל, ספסל זה מוקדש לצייר וויליאם האנט שאהב לשבת עליו ולצייר את נופי ארץ ישראל, הוא היה חבר חשוב באחווה הפוסט רפאלית, ציירים שציירו נוף אך בתוכו תמיד משהו מוזר, אחר, שמשפיע על כל התמונה. הוא חשב שבשביל לצייר נושא צריך להיות במקום שבו הוא קיים, ולכן בא לישראל לתקופות ארוכות בכדי לצייר את ציורי התנ"ך שלו, בניגוד לציירים אחרים שבאו לארץ ורק עשו רישומים, אותם הם השלימו בארצות מוצאם. הוא בנה בית ברחוב הנביאים בירושלים, הציור המפורסם ביותר שלו הוא ה"שעיר לעזאזל". אשתו שמה שם את הספסל לכבודו. ניתן לראות מהספסל את הרודיון, בית לחם וסביבותיה, הר חומה....

 


כנסיית הקתיסמה בין ירושלים לבית לחם

בצומת של הר חומה למרגלות מנזר מר אליאס נמצאים שרידי כנסיית הקתיסמה, אחת הכנסיות הקדומות בישראל שנבנתה במקום בו נחה מרים בדרכה למצרים או לחילופין בדרכה לבית לחם ללדת, או שניהם. הכנסייה נבנתה בצורת מתומן ושימשה דגם למבנים מוסלמים מאוחרים. היא גדולה מאד 43 על 52 מטר ושופצה בתקופה האומאיית. קתיסמה משמעו המושב. 

 

קראו מאמרים על ירושלים הנוצרית - לחצו לקישור

כנסיית הקבר

וויא דולורוזה

כנסייה המשיח והנוכחות האנגלית בירושלים

כנסייה סקוטית והנצרות הסקוטית

קבר מרים - כולל סרט

הכנסייה והנצרות הסורית בירושלים

כנסייה ארמנית בירושלים

כנסייה ונצרות מרונית

כנסייה ונצרות קופטי

 

מאמרים על כנסיות בירושלים - לחצו לקישור

מנזר מר אליאס

אבינו שבשמים

דורמיציון

סנטה אנה

אלכסנדר נייבסקי

דומינוס פלוויוס


 
הרשמו לרשימת התפוצה שלנו
Web Analytics