לפרטים נוספים: 1-700-50-9992

מקאם סלמן הפרסי.

נמצא ברחוב סלמן הפרסי המסתעף מהרחוב הראשי של הר הזיתים.

הוא היה אדם פרסי שנולד למשפחת אצולה שהייתה עובדת את אש זרתוסתרא – הדת השלטת בפרס באותה תקופה. אביו רצה שיהיה משרת האש הקדושה במקדש של זרתוסתרא. סלמן נכנס לשם ולא הצליח להדליק את האש. אביו כעס והוא ברח משם. בדרכו עבר על פני מנזר ונכנס. המנזר מצא חן בעיניו והוא הפך להיות נזיר נוצרי. סלמן היה ביחסים טובים עם אב הבית, ולפני שנפטר, שאל אותו מה כדאי לו לעשות עם חייו.

אמר לו אב הבית: “לך אל אדם זה וזה בסוריה”.
הלך סלמן לאותו אדם מסוריה, אך גם אותו אדם הלך למות. שאל סלמן גם אותו לאן עליו ללכת.
אמר לו אותו אדם: “כאן לא נשארו אנשים טובים. ימים אלו הם ימים שבהם יופיע נביא במכה. לך לשם ומצא אותו. סלמן שם פעמיו למכה. בדרך תפשו אותו סוחרי עבדים ומכרו אותו כעבד במכה. אבו בכר שיחרר אותו והוא נהיה אחד מחבריו הקרובים של הנביא.

 

סלמן מסמל אצל הסופים את הצניעות והטוהר. הוא היה מהראשונים שלבשו את בגד הצמר. היה עני מאד ולא התעסק בכלל במסחר ובענייניי דיומא, אלא כל ימיו עבד את האל. כשביקשו ממנו עזרה, תמיד נענה לבקשה. הוא יעץ למוחמד לחפור את השוחה בקרב השוחה (קרב שבו המוסלמים שבמדינה נלחמו בצבא של מכה שהתנגדה אז למוחמד), עצה שבזכותה המוסלמים ניצחו בקרב. הסופים מדגישים בספרותם את מעשיו ודיבוריו ומנסים לחקות את אורח החיים שלו.

לסלמן היה גם תפקיד חשוב במסעות הכיבוש המוסלמים, במיוחד בקרב בני פרס. בסופו של דבר הוא הגיע לירושלים ונפטר שם. קברו נמצא בהר הזיתים והרבה אנשים עולים אליו לרגל להתפלל ולבקש ברכה.

 

מאמרים על הסופים באתר "תרבויות עולמי חוץ לארץ" - לחצו לקישור

הדרווישים המחוללים

הדרווישים הבקטשים

סופים במרכז אסיה

סופים בעולם

מאמרים על הסופים ב"תרבויות עולמי ישראל" - לחצו לקישור

שיעורי סופיזם

רשימת כל המאמרים

  

 
הרשמו לרשימת התפוצה שלנו
Web Analytics