לפרטים נוספים: 1-700-50-9992

לטיול בפקיעין והר מירון - לחצו כאן

 

פקיעין נמצאת בבקעה פוריה לרגלי הרי מיירון ויש לנו עדות על יישוב במקום כבר מתקופות קדומות, אפילו מהתקופה הכלכוליתית. היישוב הנוכחי העדויות לגביו הם החל מימי הביניים, אך ייתכן מאד והוא ממשיך יישוב קדום יותר.

פקיעין נקראה יישוב 4 הדתות מכיוון שחיים בה יהודים, דרוזים, מוסלמים ונוצרים ביחד. הדרוזים מהווים רוב, אבל ליהודים יש בפקיעים רציפות מתקופת בית שני, כך לפחות לפי הנשיא לשעבר בן צבי שאף קנה לעצמו בית בפקיעין,

פקיעין נחשבה למקום שבו היישוב היהודי לא פסק במשך כל תקופת הגלו, וכן זוהתת עם המקום בו התבודד במערה רבי שמעון בר יוחאי במשך 13 שנה וזכה להתגלויות הזוהר.

במקום ישנה מערה בתוך חורש טבעי ובפתחה עץ חרוב, אנשים עולים לרגל למערה זו להתפלל למאור הקדוש.

בנוסף למערת רבי שמעון בר יוחאי פקיעין הוא כפר ששמר על אופיו המיוחד, שיטוט בסמטאות מוביל אותנו לכיכר הכפר בה יש מעיין ובריכת מים. לא רחוק מכיכר הכפר חלווה דרוזית, מרכז דת דרוזי.

בפקיעין מספר מסעדות וכמובן אין לפסוח על חנות הסבונים והתמרוקים של סבתא גמילה, המשמרת ידע עתיק על תכונות העשבים והצמחים.

משפחת זייתוני היהודית טוענת לרציפות היישוב היהודי בפקיעין במשך אלפיים שנה, וכך גם טען יצחק בן צבי שהתחבר אליהם. אלא שהעדויות ההיסטוריות לישיבת יהודים במקום ותושבים בכלל הם לא יותר מאלף שנה ומה שהיה לפני כן איננו יודעים, אמנם הכפר פקע מוזכר במשנה ובתלמוד, אך אין ביטחון שזה היה פקיעין של היום, למרות שזה אפשרי, לפי המסורת רבי שמעון בר יוחאי התחבא במערה בפקיעין במשך שלוש עשרה שנים. ניתן לראות את המערה והיא מקום קדוש ועלייה לרגל. היא מצלה בצל חרוב שממנו נזון. אל המערה יורדים מהכביש הראשי ואפשר אחר כך להמשיך עם המדרגות למרכז הכפר, מקום בו יש מעיין ובריכה. בפקיעין תושבים דרוזים רבים ובמרכז הכפר החלווה, המקום הדתי, הישן שלהם, יש גם נוצרים וגם מוסלמים. האתר המבוקר ביותר כיום הוא מפעל הסבונים של הסבתא ג'מילה הנמצא על הכביש הראשי, מקבלים שם הסבר על איכויות המרפא של שמן הזית והפקת הסבון ממנו ומצמחי המרפא של האזור. פקיעין הוא כפר יפה טבול בירק בעמק פסטורלי בגליל העליון. שווה ביקור.

 

קראו על האתרים הבאים בגליל העליון -לחצו לקישור

צפת בירת הגליל העליון

גוש חלב

הר מיירון וקבר רבי שמעון בר יוחאי

פקיעין

חורפייש

חצור וקדש

בור יוסף ליד עמיעד

מונפורט, מעיליא ויחיעם מצודות אבירים

 


 
הרשמו לרשימת התפוצה שלנו
Web Analytics