לפרטים נוספים: 1-700-50-9992

תל לכיש

אחת מחמש ערים כנעניות שנלחמו ביהושע. והעיר השנייה בחשיבותה בממלכת יהודה, היה בה ארמון ומקדשים ליהוה המזכירים את המקדש בערד. נמצאו בה פסלי אלה. יש בה ביצורי – סוללות עפר ענקיות מתקופה ברונזה תיכונה ב', בימי אמנחותפ השני ושלישי ידעה המקום שגשוג ונמצאו המון חרפושיות. , העיר חרבה בימי רעמסס השני, או מרנפתח. וזה כנראה פלישת בני ישראל. נמצאו כתובות כנעניות מהקדומות בעולם.

בתקופת דויד נבנה ארמון מעל הארמון הכנעני. על טור מדרגות נמצאו חמש אותיות עבריות ראשונות. היה משהו שלא פוענח עד הסוף בארמון זה.
בקברים נמצאו גולגולות שבהם נעשה ניתוח הקדידה.
הממצא המרגש ביותר מלכיש הוא מכתבים על לוחות חרס בכתב עברי ולשון מקראית.
בנוסף לכך נמצאו פסלים של אשרה.

את לכיש חיפש לראשונה פטרי בהקשר של ההיקסוס ומכתבי תל אל עמרנה, שם היא מופיעה לראשונה. הוא זיהה אותה בטעות עם תל אחר בנגב. אולברייט הציע את הזיהוי של תל א דויר בשפלה. סטרקי חפר כאן במשך שש עונות וגילה ממצאים חשובים
לחצו למאמר על הארכיאולוגים הראשונים בישראל

לאחר החורבן היהודי היא הפכה לבירה של אדומיאה הפרסית. הוקם בית מושל. שהתקיים עד המאה ה4 לפנה"ס. וכן היכל השמש, מקדש שבו מנורת ברונזה ומזבח אבן.

 

אתרים סמוכים 

לחצו למאמר על בית גוברין

 

חרבת מדרס

ישוב מהתקופה ההלנית, דוראיסס ביוונית זה אלונים. ומכאן אולי השם. יש בו מערכות קבורה על ראש הגבעה, ומעליהם מבנה מונומנטלי של פירמידה. מה זה היה? היכן היו הבתים, בית הכנסת צריך להיות בראש הגבעה, ואין. האם זה מצבת ניצחון? במקום נגלו מערכות מסתור מתחת לבתים.

 

לחצו לקריאה על אתרים באזור המרכז

קיסריה

סידני עלי

לטרון

מראשה ובית גוברין

תל גזר

רמלה

לוד

תל לכיש

חיפה הרוחנית

אליהו במוחרקה

אום אל פחם

מגידו

 
הרשמו לרשימת התפוצה שלנו
Web Analytics